Головна » Статті » Енергетична верба » Технології

Енергія верби

Енергія верби

Деревина нині – один із лідерів серед альтернативних джерел енергії. Верба ж – перша і найкраща у переліку таких особливих рослин. Зараз пояснимо – чому.

Уже протягом кількох десятиріч вирощування енергетичних плантацій верби активно розвивається у багатьох країнах Європи, зокрема в Швеції, Великобританії, Данії, Польщі, Австрії, Угорщині… Найбільша площа таких насаджень нині у Швеції – близько 20 тис. га.

В Україні цей напрям господарювання започаткували недавно (протягом останнього десятиріччя), але вже можна відзначити певні успіхи – енергетичні плантації верби у нас зростають на площі близько 1,5 тис. га. Переважна більшість цих насаджень належить компанії «SALIX energy», працівниками якої лише 2013 р. закладено більше 400 га плантацій, а загальна їх площа перевищила 1000 га. У планах компанії – збільшити площу енергетичних плантацій протягом кількох наступних років мінімум до 2,7 тис. га.

Для вирощування енергетичної деревини найкраще підходять землі, що вийшли з-під сільськогосподарського використання. Тож окрім отримання значної кількості сировини, такий вид діяльності дозволить значно підвищити ефективність використання занедбаних площ, суттєво поліпшити екологічний стан довкілля і згодом створити сприятливі умови для вирощування на цих землях традиційних сільськогосподарських культур чи лісових насаджень.

Одним із найбільш перспективних видів верб для вирощування на енергетичних плантаціях є верба прутовидна (Salix viminalis). Дослідженнями встановлено, що плантації кращих її сортів у Київському Поліссі мають продуктивність однорічної свіжозрізаної маси на рівні 20 т·га-1, або близько 40 м3·га-1 за 1 рік.

Енергетичні плантації верб створюють висаджуванням на постійне місце здерев’янілих живців довжиною 20 см, діаметром у верхньому зрізі 7-20мм, заготовлених з однорічних пагонів, що вирощені на спеціальних маточних плантаціях. Термін садіння – рання весна із заготівлею садивного матеріалу в кінці періоду зимового спокою або пізня осінь із заготівлею живців безпосередньо перед посадкою. Останній варіант застосовується при створенні плантацій на ділянках з високим рівнем ґрунтових вод, оскільки восени він найнижчий.

Висаджувати живці потрібно вертикально, з залишенням на поверхні 1-2 см живця. При створенні плантацій восени живці доцільно заглиблювати на кілька см від поверхні або присипати ґрунтом на 3-4 см, щоб запобігти їх вимерзанню, висушуванню та витисканню з ґрунту морозами.

Щодо техніки. Посадкова машина Energy Planter датської компанії Egedal поки є єдиною такого типу, що працює в Україні. Вона використовується при створенні енергетичних плантацій верби вищезгаданою агроенергетичною компанією «SALIX energy». Використання цієї машини дозволяє засаджувати в середньому 1,5 га плантацій за годину, що значно збільшує продуктивність закладення плантацій верби.

Позитивом використання таких машин є їхня здатність розрізати вербовий прут на живці безпосередньо під час садіння.

Заготівлю вирощеної сировини проводять у період зимового спокою. Нині існують спеціальні механізми, здатні виконувати цю операцію. У Західній Європі створені спеціальні комбайни, що використовуються для зрізування і подрібнення деревної маси енергетичних вербових плантацій на тріску.

Як правило, урожай з енергетичних плантацій верб збирають через кожних 2-3 роки.

 

Підготувала Світлана ДУМСЬКА.

До слова.Агро-енергетична компанія «SALIX energy» працює на ринку біоенергетики з 2010 р. Вона першою з українських компаній започаткувала вирощування енергетичних рослин у промислових масштабах як джерела для виробництва біомаси. Нині головний напрямок розвитку компанії «SALIX energy» – створення промислових плантацій такої енергетичної культури, як «salix viminalis» або «енергетична верба».

Агро-енергетична компанія «SALIX energy» – єдиний в Україні постачальник біопалива, виробленого з екологічно чистої та спеціально виведеної для таких цілей енергетичної культури – енергетичної верби.



Джерело: http://volga.lutsk.ua/view/1863/
Категорія: Технології | Додав: KamPod (13.12.2015) | Автор: Світлана ДУМСЬКА
Переглядів: 395 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: