Головна » Статті » Енергетична верба » Технології

Енергія верби – найкраще для України і Європи

Енергія верби – найкраще для України і Європи

Енергія верби – найкраще для України і Європи

Деревина нині – один із лідерів серед альтернативних джерел енергії. Верба ж – перша і найкраща у переліку таких особливих рослин. Зараз пояснимо – чому. 

Уже протягом кількох десятиріч вирощування енергетичних плантацій верби активно розвивається у багатьох країнах Європи, зокрема в Швеції, Великобританії, Данії, Польщі, Австрії, Угорщині… Найбільша площа таких насаджень нині у Швеції – близько 20 тис. га.

В Україні цей напрям господарювання став розвиватися недавно (протягом останнього десятиріччя), але вже можна відзначити певні успіхи – енергетичні плантації верби у нас зростають на площі близько 1,5 тис. га. Переважна більшість цих насаджень належить компанії «SALIX energy», працівниками якої лише 2013 р. закладено більше 400 га плантацій, а загальна їх площа перевищила 1000 га. У планах компанії – збільшити площу енергетичних плантацій за кілька наступних років мінімум до 2,7 тис. га.

У нашій державі під енергетичні плантації найкраще підходіть землі, що вийшли з-під сільськогосподарського використання. Тож крім отримання значної кількості деревної енергетичної сировини, такий вид діяльності дозволить також значно підвищити ефективність використання таких площ, суттєво поліпшити екологічний стан довкілля і створити сприятливі умови для вирощування на цих землях після енергетичних плантацій традиційних сільськогосподарських культур чи лісових насаджень.

Верби, за умови вдалого підбору їх видів і форм, здатні успішно рости у різних ґрунтових і кліматичних умовах, але для їх плантацій оптимальним є вологий, багатий на гумус, добре дренований супіщаний або суглинистий ґрунт слабкоокислої або нейтральної реакції водного розчину (рН 5,5–7,0). Важливо відзначити, що верби не витримують навіть незначного засолення ґрунту.

Одним із найбільш перспективних видів верб для вирощування на енергетичних плантаціях є верба прутовидна (Salix viminalis). Нашими дослідженнями встановлено, що плантації кращих її сортів у Київському Поліссі мають продуктивність однорічної свіжозрізаної маси на рівні 20 т·га-1, або близько 40 м3·га-1 за 1 рік.

Використовуючи більш чи менш вибагливі до багатства та зволоженості ґрунту види або форми верби, високої ефективності вирощування енергетичних плантацій можна досягти у відносно несприятливих ґрунтових умовах. При необхідності створення енергетичних чи інших плантацій верб у відносно бідних і сухих умовах доцільно вирощувати верби гостролисту, вовчеягідну, пурпурову, каспійську. У перезволожених умовах можуть успішно рости верби ламка, тритичинкова, п’ятитичинкова, а також їхні гібриди. В оптимальних умовах (на достатньо багатих на поживні елементи, добре зволожених і дренованих ґрунтах), як уже відзначалося, доцільно вирощувати вербу прутовидну, а також вербу шерстистопагінцеву та їхні гібриди і форми.

При створені енергетичних плантацій з метою максимального знищення бур’янів, забезпечення інтенсивного росту саджанців і зменшення необхідності проведення у подальшому агротехнічних доглядів, доцільно застосовувати суцільний обробіток ґрунту. На багатих – за системою чорного пару, коли на площі, після осінньої оранки, наступний вегетаційний період проводиться культивація ґрунту з метою знищення бур’янів і затримання вологи, а на бідних – за системою сидерального пару, коли на площі вирощують однорічний люпин чи інші бобові культури, які на етапі отримання максимальної кількості зеленої маси приорюються для підвищення родючості ґрунту. Після суцільного обробітку, в рядах майбутніх культур необхідно також проводити глибоке безполицеве розпушення ґрунту, що забезпечує проникнення кореневих систем верб у нижні добре зволожені горизонти ґрунтового профілю.

Енергетичні плантації верб створюють висаджуванням на постійне місце здерев’янілих живців довжиною 20 см, діаметром у верхньому зрізі 7-20мм, заготовлених з однорічних пагонів, що вирощені на спеціальних маточних плантаціях. Термін садіння – рання весна із заготівлею садивного матеріалу в кінці періоду зимового спокою або пізня осінь із заготівлею живців безпосередньо перед посадкою. Останній варіант застосовується при створенні плантацій на ділянках з високим рівнем ґрунтових вод, оскільки восени він найнижчий.

Висаджувати живці потрібно вертикально, з залишенням на поверхні 1-2 см живця. При створенні плантацій восени живці доцільно заглиблювати на кілька см від поверхні або присипати ґрунтом на 3-4 см, щоб запобігти їх вимерзанню, висушуванню та витискання з ґрунту морозами.

Для створення плантацій на великих площах можна використовувати лісосадильні машини типу СЛУ, СЛН, СШН-3 тощо. Нині у Європі розроблено низку спеціальних комбайнів для створення плантацій верб.

 

Посадкова машина Energy Planter датської компанії Egedal поки є єдиною такого типу, що працює в Україні. Вона використовується при створенні енергетичних плантацій верби вищезгаданою агроенергетичною компанією «SALIX energy». Використання цієї машини дозволяє засаджувати в середньому 1,5 га плантацій за годину, що значно збільшує продуктивність закладення плантацій енергетичної верби.

Важливим позитивом наведених машин є їхня здатність розрізати вербовий прут на живці безпосередньо під час садіння.

Невеликі ділянки засаджують вручну, як без інструментів, так і використовуючи при цьому садильний штир або вузький меч Колесова.

Залежно від наявної у господарстві техніки і застосованої технології вирощування енергетичних плантацій, початкова густота їх може змінюватися від 15 до  17 тис. шт. на 1 га. Ширина міжрядь при цьому вибирається із розрахунком, щоб по них могла проїжджати техніка під час проведення доглядів, удобрення і збору урожаю. У багатьох країнах Європи використовують схему зі спареними рядами, що дозволяє застосовувати при зрізанні плантацій спеціальних комбайнів.

При значному всиханні висаджених живців, восени або навесні, після закінчення першого вегетаційного періоду, проводять доповнення плантацій. Для цього ґрунт на місці усохлих живців перекопують і висаджують нові живці.

Для інтенсивного росту верби вимагають не лише сприятливого режиму зволоження і достатньої кількості поживних речовин у ґрунті, а й ретельного його розпушення, тому вони дуже погіршують свій ріст при ущільненні та заростанні ґрунту злаковою рослинністю. Кількість доглядів за ґрунтом залежить від забур’яненості плантації. За перший вегетаційний період рекомендується проводити не менше трьох механізованих доглядів. У подальшому догляди (як правило одноразові) проводяться рано навесні після зрізання плантації.

При заготівлі деревної маси з плантації виноситься значна кількість поживних речовин. Для відновлення родючості плантації їх необхідно повернути у ґрунт. Кількість макроелементів, необхідних для відновлення родючості ґрунту, можна визначити, виходячи з отриманої деревної маси і кількості елементів живлення, що у ній містяться. На утворення 10 т свіжозрізаної деревної маси верби прутовидної (за Л. Ф. Правдіним, 1952), з ґрунту виноситься: 42 кг NO3, 25 кг К2О, 15 кг Р205 і 45 кг СаО. Таким чином для відновлення родючості ґрунту плантації Salix viminalis необхідно внести відповідну кількість добрив. У практичній діяльності можна орієнтуватися на ці дані і при вирощуванні інших видів верб, оскільки хімічний склад їх деревної маси між собою відрізняється незначно.

Заготівлю вирощеної сировини проводять у період зимового спокою. Нині існують спеціальні механізми, здатні виконувати цю операцію. У Західній Європі створені спеціальні комбайни, що використовуються для зрізування і подрібнення деревної маси енергетичних вербових плантацій на тріску.

Як правило, урожай з енергетичних плантацій верб збирають через кожних 2-3 роки. Щорічне зрізання плантацій найчастіше використовується на маточних плантаціях та при вирощуванні пруту для плетіння.

Я. Д. ФУЧИЛО, професор НУБіП України, доктор сільськогосподарських наук, академік Лісівничої академії наук України.                           

Е-mail: fuchylo_yar@ukr.net



Джерело: http://volga.lutsk.ua/view/1851/2/
Категорія: Технології | Додав: KamPod (13.12.2015) | Автор: Я. Д. ФУЧИЛО
Переглядів: 669 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: